AFŞAR İLKÖĞRETİM OKULU FORMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AFŞAR İLKÖĞRETİM OKULU FORMU

AFŞAR İLKÖĞRETİM OKULU

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

4.Grup İnklap Dersi Performans Ödevi(oynayacağımız tiyatronun metni)

YazarMesaj
Muhsin COŞAN
Okul Forum Admin
Okul Forum Admin

Erkek
Hangi Okul : Afşar İlköğretim Okulu
Hobilerin : Futbol ve voleybol oynamak
Ruh Hali : 4.Grup İnklap Dersi Performans Ödevi(oynayacağımız tiyatronun metni) Tembel10
Tuttuğu Takım : 4.Grup İnklap Dersi Performans Ödevi(oynayacağımız tiyatronun metni) Fenerqy7

4.Grup İnklap Dersi Performans Ödevi(oynayacağımız tiyatronun metni) Empty
MesajKonu: 4.Grup İnklap Dersi Performans Ödevi(oynayacağımız tiyatronun metni)   4.Grup İnklap Dersi Performans Ödevi(oynayacağımız tiyatronun metni) Icon_minitimePaz Ekim 19, 2008 9:28 pm

MUSTAFA KEMAL

I. Adam :(Not almaktadır) Yazdığımı okuyorum; Hükümet kurmak gereklidir...
Mustafa Kemal :Evet, belirtildiği gibi, meclisin bir hükümet oluşturması gerekmektedir. Bu hükümet, düzenli çalışmamızın, ulusa güven vermemizin, tüm dünyaya İstanbul hükümetinden ayrılığımızı göstermek için önemli bir görev üstlenecektir.
II.Adam :Bunun ayrı bir madde olarak ele alınmasını doğru buluyorum.
Mustafa Kemal: Doğru. Yarın meclise sunulacak önergenin ikinci maddesinde, padişahla hiç bir ilişkimizin olmadığını özellikle belirtelim.
III. Adam :Bence meclisin yapısı ve gücüne ilişkin maddelerin önergede yer almasında yarar var.
Mustafa Kemal :Katılıyorum. Lütfen yazar mısınız?.. Meclis ulusun tek temsilcisidir ve üstünde başka hiç bir kuvvet yoktur. Ayrıca, meclis hükümet işlerini yürütecek bir kurul seçecek ve bunun başkanlığını Büyük Millet Meclisi’nin başkanı yürütecektir. Kurtuluştan sonra, padişah ve halifenin geleceğini de meclis belirleyecektir. (Yazılanları gözden geçirip I.Adam’a tekrar uzatır.)
I.Adam :İsterseniz Paşam, bu yazdıklarımızı maddeleştirip birazdan size sunayım.

(Mustafa Kemal, olur der gibisinden başını eğer. I. ve II. Adam dışarı çıkarlar.)

III.Adam :Kemal Bey, bir şey sorabilir miyim?
Mustafa Kemal :Buyurun.
III.Adam :Yazdırdıklarınızdan ve söylediklerinizden anladığım kadarıyla, yalnızca işgalcileri kovmakla kalmayacağız. Padişahlığı ve halifeliği...
Mustafa Kemal: (Sözünü keserek ve gülümseyerek) Bunlarla da kalmayacağız. Yeni bir ulus yaratacağız... Başı dik, onurlu, saygın. Yeni bir ulus için, yeni bir devlete ihtiyacımız var. Ulusun güvenine dayanan meclisimiz, ulusun egemenliğine dayanan Cumhuriyet devletini kuracaktır. Buna inanıyorum.
III.Adam: (Şaşkınlık ve gülümseme içinde dinlemektedir) Paşam...
Mustafa Kemal: Fakat daha bunları ayrıntılı konuşmak için zaman çok erken. Önümüzdeki görev, işgal güçlerini ülkemizden çıkarmak için, Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın yolunu çizmek.

4.Grup İnklap Dersi Performans Ödevi(oynayacağımız tiyatronun metni)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 4,grup türkçe performans ödevi
» 3.gurup fen ve teknoloji performans ödevi(biyoteknoloji)
» Türkçe Ödevi (Tuğra Sanatı)
» UEFA KUPASI GRUP MAÇLARI