AFŞAR İLKÖĞRETİM OKULU FORMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AFŞAR İLKÖĞRETİM OKULU FORMU

AFŞAR İLKÖĞRETİM OKULU

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

4,grup türkçe performans ödevi

YazarMesaj
fatma KAYA
Öğrenci
Öğrenci

Kadın
Hangi Okul : AFŞAR İLKÖGRETİM OKULU
Hobilerin : test çözmek , kitap okumak , voleybol oynamak , futbol oynamak
Ruh Hali : 4,grup türkçe performans ödevi Relax10
Tuttuğu Takım : 4,grup türkçe performans ödevi Fenerqy7

4,grup türkçe performans ödevi Empty
MesajKonu: 4,grup türkçe performans ödevi   4,grup türkçe performans ödevi Icon_minitimeÇarş. Kas. 05, 2008 6:14 pm

SELİM SIRRI TARCAN

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin kurucusu olan Tarcan, aynı zamanda Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin ilk temsilcisidir.
1874 yılında doğan Tarcan, Galatasaray Lisesi’nde öğrenim görürken jimnastik sporuyla tanıştı. Jimnastiğin yanısıra halter ve eskrim sporlarıyla da ilgilenen Tarcan, bu alanlarda büyük başarılara imza attı. Liseyi bitirdikten sonra Mühendishane-i Berri-i Hümayun’a devam etti ve mezun olduktan sonra orduya katıldı. Eğitimini tamamladıktan sonra komutanların izniyle İzmir Sultanisi’nde jimnastik öğretmenliği görevini yürüttü. İstanbul’a döndü ve İttihat ve Terakki Partisi’ne katıldı. Bu sıralarda Olimpiyat Oyunları’nın kurucusu olan Baron Pierre de Coubertin’le tanıştı ve Meşrutiyet’in ilan edilmesiyle birlikte Osmanlı Olimpiyat Cemiyeti’ni kurdu. Görevini Ahmet İhsan Tokgöz’e bırakarak kendisi genel sekreterliği üstlendi ve Stockholm’deki Yüksek Beden Eğitimi Akademisi’nde beden eğitimi ve spor eğitimi gördü. Okuldan sonra İstanbul Erkek Öğretmen Okulu’nda uzun yıllar beden eğitimi öğretmenliği yaptı.
1923’te kurucusu olduğu Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin başkanlığına seçildi ve bu görevini 1927’ye kadar sürdürdü. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin Türkiye temsilciliğini ise 1930’a kadar yürüten Tarcan’ın hemen hepsi spor ve beden eğitim üzerine yazılmış 54 kitabı, çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış yüzlerce makalesi bulunuyor.
Tarcan, 2 Mart 1957’da İstanbul’da geçirdiği bir kalp krizi sonucunda hayata gözlerini yumdu

4,grup türkçe performans ödevi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 4.Grup İnklap Dersi Performans Ödevi(oynayacağımız tiyatronun metni)
» 3.gurup fen ve teknoloji performans ödevi(biyoteknoloji)
» Türkçe Ödevi (Tuğra Sanatı)
» UEFA KUPASI GRUP MAÇLARI